49 defa okundu

KU KLUX KLANI

yanan haç
Spread the love

Ku Klux Klan adı Yunanca bir kelime olan kyklos’dan (Çember) gelmektedir. . Kelime iki hece olarak ayrılmıştır. Tüm kurucu üyeleri İskoçyalı olduğundan, clan kelimesi eklenmiştir. Diğer harflerle uyum sağlaması için clan, K harfi ile yazılmıştır.

Ku Klux Klan kısaca (KKK) Amerika’da  iç savaşından sonra 24 Aralık 1865’te   Tennessee’ de kurulmuştur.Örgütün Amacı ; Amerikan iç savaşı’nın ardından güney eyaletlerde zencilere tanınan hakları engellemek, zencilerin özgürlüğe kavuşanlara tekrar köle şeklinde yaşatmak ve beyaz olmayanlara eziyet etmek zencilere işkence etmek şeklinde bir amaca sahipti.Kendilerinin Diger adı ise Güneyin Görünmez İmparatorluğu idi.

 

Siyahlar güney eyaletlerdeki valilik seçimlerinde ve hatta ABD Kongresi’ seçimlerinde zaferler kazandı. 1867 yılından itibaren, Güney’deki kamusal hayatta Afro-Amerikan katılımı son derece güçlü oldu. Ku Klux Klan bu radikal yeniden yapılanma politikalarını tersine çevirmek ve Güney’deki beyaz üstünlüğünü geri kazanmak için Cumhuriyetçi liderlere ve (siyah ve beyaz) seçmenlere karşı şiddet dolu bir yeraltı kampanyasına kendini adamıştır.

Klanın Kendine Özgü Yanan Haç Şeklinde Birde Sembolü Vardı.

 

 

1871 yılına geldigimizde örgütün liderinin kötü yönetmesi  örgüt zamanla Ku Klux Klan faaliyetleri sona erdi ve bu klana birinci klan adı verildi. Daha sonradan KKK 1915 te neredeyse yok olmuşken  “Bir Ulusun Doğuşu “1915 isimli film ile halk çok etkilendi ve Ku Klux Klan’ın tekrar doğması için vesile oldu. . 1920 yıllına gelindiğinde klan tekrar canlanmış aralarında başkanın da bulunduğu pek çok üye kazanmıştır. 5 milyona kadar üyesinin çıktığı tahmin edilmektedir. Ancak bu ikinci dalga klan sadece zencilere karşı nefret beslemiyordu aynı ayrımcılığı Yahudilere, sendikacılara komünistlere ve tüm göçmenlere karşı sürmüştür. Adeta  Nazi partisi gibi davranmaya başlamıştır.

Ku Klux Klanı’nın Kendine Özgü Elbiseleri.

 

Başkan Warren G.Harding'in de aralarında bulunduğu tahmini 6 milyon üyesinin oldugu bilinmekti.
Örgütün en büyük finansal destekçisi  ise B'nai B'rith üyesi ünlü Yahudi finansör Judah P.Benjamin idi.

Yıllar                                            Linç Edilen Siyahiler

READ  I. Mehmed Çelebi Kimdir ?

1890-1899                                          1,111

1900-1909                                          791

1910-1919                                          569

1920-1929                                          281

1930-1939                                          119

1940-1949                                          31

1950-1959                                          6

1960-1969                                          3

 

 

 

 

 

 

 

 

Yorum Yap
Okuyucularımızın Puanları
[Total: 0 Average: 0]

Lütfen Düşüncenizi belirtirmisiniz.

%d blogcu bunu beğendi:
Bumerang - Yazarkafe
Bumerang - Yazarkafe