115 defa okundu

Plevne Kahramanı Gazi Osman Paşa(1833-1900)

Spread the love

Gazi Osman Paşa (1833 – 1900) 93 Harbi’nde (1877-1878) 145 günlük Plevne Savunmasını komuta etmiş ve  askerlik tarihine geçmiş, türkülere konu olmuş, esir bulunduğu dönemde Rus çarından bile saygı görmüş, dönemin tüm komutanları tarafından örnek alınan ünlü bir Türk komutanıdır.

Gazi Osman Paşa, iyi dercede Arapça, biraz da Farsça ve Fransızca biliyordu. Ferik Neşet Paşa’nın kız kardeşi Zatıgül Hanımla evlendi. Sultan İkinci Abdülhamid kendisini çok takdir ettiği için iki kızını, Osman Paşa’nın iki oğlu ile evlendirmiştir.Osman Paşa Fatih Sultan Mehmed türbesi yanına gömüldü.

osman paşa

Osman Gazi’nin Komuta Ettiği Savaşlar

-Birinci Plevne Savaşı

plevne

20 temmuz 1877′de  aslında Alman bir orgeneralin idaresindeki Rus orduları, Plevne’yi Osman Paşa’dan almak istediler, pek şiddetli bir topçu ve süngü çarpışmasından sonra 2.847 ölü vererek geri çekildiler.

Gâzi Osman Paşa’yı bütün dünyâya tanıtan, (1877-1878) Osmanlı-Rus Harbindeki savunma, gayret ve kahramanlıklarıdır. Bu harpte, Plevne cephesindeki savunması ile dünyâ harp târihine yeni ilkeler getirdi.

-İkinci Plevne Savaşı

2.plevne

Bu sefer Orgeneral Krüdner 30 temmuzda Plevne’ye saldırdı. Sabahtan akşama kadar bir topçu ve piyade ateşi içinde geçen bu çarpışmada Osman Paşa, Ruslar’ı bozguna uğratarak püskürttü. Ruslar 7.305 ölü verdiler, birçok esir bırakarak kaçtılar. Osmanlı ordusunun zayiatı, 100 şehit, 400 yaralıdan ibaret kalmıştır.

-Yeşil Tepeler Savaşı

-Üçüncü Plevne Savaşı

3.PLEVNE

Ruslar bu savaşta 5i general olmak üzere 15 binden fazla kayıp verdiler.Çok kanlı geçen bu yarma hareketinde Osmanlı Kuvvetleri 2.500 şehit, 3.500 yaralı verdiler, Ruslar’a da dehşetli zayiat verdirdiler. Yalnız, başarı kazanamadılar. Osman Paşa’nın bile atı vurulmuş, kendisi de sol dizin den yaralanmıştı.

-Dördüncü Dere Savaşı

GÂZİ OSMAN PAŞA MARŞI

Tuna Nehri akmam diyor,
Etrâfımı yıkmam diyor,
Şânı büyük Osman Paşa,
Plevne’den çıkmam diyor.

READ  Osmanlı Padişahları ve Ölüm Nedenleri

Karadeniz akmam dedi.
Ben Tuna’ya bakmam dedi.
Yüz bin Moskof gelmiş olsa,
Osman Paşa korkmam dedi.

Kılıcını vurdu taşa,
Taş yarıldı baştan başa,
Şânı büyük Osman Paşa,
Askerinle binler yaşa.

Düşman Tuna’yı atladı,
Karakolları yokladı.
Osman Paşanın emrinde,
Beş bin top birden patladı.

 

Yorum Yap
Okuyucularımızın Puanları
[Total: 0 Average: 0]

Lütfen Düşüncenizi belirtirmisiniz.

%d blogcu bunu beğendi:
Bumerang - Yazarkafe
Bumerang - Yazarkafe