41 defa okundu

Timur Ve Sır Dolu Mezarı!

Spread the love

 

Timur İmparatorluğunun kurucusu olan Timur Türk kökenli bir Moğol ‘du. Öldüğünde mezarı taş bir lahitin içine konulmuştur. Müslüman olan Timur, İslam geleneklerine göre gömülmüştür. Hayatını sürdürdüğü Orta Asya geleneklerine göre, kutsal sayılan kişilerin mezarlarına at kuyruğu konulurdu;Timur’ un mezarı bulunduğunda onun da mezarında bulundu.

1941 yılında Mikhail Gerasimov, Timur ‘un da içinde olduğu tüm lahitleri açmıştır. Timur’ un lahdinde tuhaf bir yazıyla karşılaşmıştır. Yazıtta şöyle denmekteydi; “Kim ki benim mezarımı açacak olursa eğer, benden daha kötü bir düşmanı olsun!”. Semerkand bilgilerine göre Timur ve onun gibi kutsal ölülerin mezarları açılmamalı yoksa lanete uğrayacaklarını söylediler. Özellikle Timur ‘un mezarı açılmamalıydı ;eğer onun mezarı açılırsa savaş ruhu dirilir ve yaşadıkları yerde olası bir savaş çıkabilirdi. Ancak Gerasimov dinlemedi ve açtı lahdi.

Timur’ un mezarı açıldığında tarihler 1941 yılının Haziran ayını gösteriyordu. Ve açıldıktan 2 gün sonrasında ise Semerkand büyüklerinin dediği oldu ve 2. Dünya Savaşı oraya da sıçradı. Yerli halk savaş sebebi olarak Timur ‘un lahdinin açılmasını öne sürdüler. Timur’ un kemikleri incelemeye alındığında onun için söylenenlerin doğru olduğu da ortaya çıktı. Timur ‘un bir ayağı ötekinden kısaydı, yani Timur gerçekten aksaktı.

Yorum Yap
Okuyucularımızın Puanları
[Total: 0 Average: 0]
READ  Kuzey Kore ve Korkunç İnsan Deneyleri!

Lütfen Düşüncenizi belirtirmisiniz.

%d blogcu bunu beğendi:
Bumerang - Yazarkafe
Bumerang - Yazarkafe