130 defa okundu

Antik Mısır Hakkında Hiç Duymadığınız Şok Bilgiler!

Spread the love

 

1) Ekmek Ve Bira Onlar İçin Çok Değerliydi ; Mısırlılar günlük olarak genelde ekmek ve bira içerlerdi. Ayrıca soğan, sarımsak, hurma ve kurutulmuş balık ve tavuk eti de yedikleri yiyecekler arasındaydı.

2) Hemen Hemen Hepsi Peruk Takardı; Onlar için peruk bir zenginlik göstergesiydi. Kadın veya erkek fark etmez hepsi saçlarını kazıtıp, peruk takarlardı.

3) Antibiyotikleri İlk Kullananlardandır; Mısırlılar tıp alanında çok ilerlemiş bir medeniyete sahipti. Bunun en büyük örneği de binlerce yıl korunmuş olan mumyalardır. Eski zamanlarda Mısırlılar antibiyotik olarak küflenmiş ekmek ve toprak ikilisiyle hastaları tedavi ederdi.

4) Firavunlar Aşırı Kilolulardı; Medyada firavun tasvirlerini sıkça görürüz, ancak bunlar oldukça fit görünümlüdür. Bilinenin tam tersine aslında firavunlar oldukça kilolu kişilerdir, bunun en büyük kanıtı ise firavun mumyaları.

5) Piramitler Köleler Tarafından Yapılmadı; Piramitlerin yapımı belki onlarca yıl sürdü. Ancak yapımında basit kölelerin yer almadığı tahminler arasında. Çünkü piramitlerde firavunların mezarları var ve çoğunun yanı başında yapım aşamasında hayatını kaybeden işçilerin mezar ve kemikleri bulunuyor. Firavunların mezarına komşu olmak sadece asil insanlara nasip olan bir şeydi. Bu da piramitleri yapanların, firavunların sevdiği ve saydığı kişiler olduğu gerçeği ortaya çıkarıyor.

6) Tutankamon Su Aygırı Tarafından Öldürülmüş Olabilir ; Tutankamon’un ölümü hep bir muamma olarak kalmıştır. Ancak son zamanlarda firavun üzerinde pek çok inceleme yapan bilim adamlarına göre Tutankamon bir su aygırı saldırısına maruz kalmıştır. Çünkü Tutankamon’un kalbi yerinde değil ve vücudunda pek çok ısırık mevcut.

7) Yırtıcı Hayvanları Evcilleştirmişlerdir; Pek çok Mısırlı ‘nın mumyasının yanında evcilleştirdiği hayvanın da mumyası bulunmuştur. Bunlar genelde kedi olmuştur. Ancak Mısırlılar alışılmışın dışında kaplan, yılan, köpek, şempanze, şahin gibi hayvanları da evcilleştirmişler.

Yorum Yap
Okuyucularımızın Puanları
[Total: 1 Average: 5]
READ  Lut Gölü ve Sırları

Lütfen Düşüncenizi belirtirmisiniz.

%d blogcu bunu beğendi:
Bumerang - Yazarkafe
Bumerang - Yazarkafe