38 defa okundu

Futbol Yüzünden Çıkan Savaşın İlginç Hikayesi

Spread the love

 

Futbol hiç bir zaman sadece futbol olmamıştır. Kimi zaman taraftar kavgası,Kimi zaman ise iki devletin savaşmasına yol açmaktadır. Tıpkı Honduras ve El- Salvador devletlerinin arasında gerçekleşen savaş gibi…

Takvimler 1970 yılını gösterdiğinde El-Salvador ve Honduras devletleri arasındaki iin kopmasına çok az kalmıştı. O dönemde gerçekleşen Dünya kupasında iki devletin elemelerde karşı karşıya gelmesi ile birlikte ipler tamamen kopmuş ve savaş kaçınılmaz olmuştu. İşte Olanlar dünya kupasından sonra olmuştur. Nasıl mı ?

İki devletin dünya Kupasında karşılaşma mekanı Hondurasta oynanmıştır. Honduras’ın maçı 1-0 kazanması sonucunda maçı o an canlı olarak izleyen bir El-Salvador taraftarı genç kız intihar etmiştir. Kızın intiharı sonrasında El-Salvadorda bu haber gündem olarak ülke çalkalanmıştır. İşi daha da kızgınlaştıran, Tabiri caizse Ateşe körükle giden Gazeteler manşetleri şu şekilde atmıştır ; “Gen kız vatanının yıkılışını görmeye dayanamadı”.

İntihar eden kızın cenaze töreni televizyonlar canlı olarak yayınlanmıştır. Tüm ülke bu cenazeye katılmıştır. Bir sonraki rövanş maçınında El-Salvador da yapılması kaçınılmaz olmuştur. Maçı 3-0 yenen El-Salvador’dur. Maç sonrasında olaylar çıkmıştır ve çıkan olaylarda 2 taraftar ölmüş yüzlerce yaralı olmuştur. 100’den fazlada araç yakılmıştır. Olaylar esnasında Honduras oyuncuları zırhlı araçlarla sahadan çıkartılmıştır. Barut’un fitili her geçen gün ateşlenmektedir.

Honduras teknik Direktörü maç sonrasında açıklama yaparak Barut’un fitiline de bir çıngı o çakmıştır. Açıklaması şu şekildedir; “ Maçı Kaybettiğimiz için çok şanlıyız”. Bu açıklama sonrasında El- Salvador sınırlanırı kapatmıştır. İki ülkenin dünya kupasında karşılaşma maçının 3. ve son maçı Meksika’da oynanmıştır. El-Salvador maı 3-0 kazanmıştır.

 

Bu karşılaşmanın 10-15 gün sornasında ise iki ülke birbirine savaş ilan etmiştir. Kazananı olmayan bu savaşın sonunu Abd getirmiştir. Toplam 100 saat süren bu savaş tarihe şu şekilde ; “Futbol Savaşı” olarak geçmiştir.

READ  Hareket Eden Tabutlar

Bu yüzden Futbol sadece Futbol değildir.

 

Yorum Yap
Okuyucularımızın Puanları
[Total: 0 Average: 0]

Lütfen Düşüncenizi belirtirmisiniz.

%d blogcu bunu beğendi:
Bumerang - Yazarkafe
Bumerang - Yazarkafe